Klimatyzacja działa, tylko nie chłodzi?

Dość często słyszymy stwierdzenie, że klimatyzacja działa, tylko nie chłodzi. I nie ma w tym nic dziwnego. Nie każdy musi i powinien wiedzieć jak, działa klimatyzacja. Natomiast fachowiec, już tak. Pojazd projektuje się i konstruuje w taki sposób, aby z niego korzystać, a nie go rozumieć. Użytkownik wsiada i chce bezpiecznie, a także komfortowo przemieścić się z punktu A do punktu B.

Załóżmy, że wsiadasz do samochodu, uruchamisz go i rozpoczynasz podróż. Postanawiasz włączyć klimatyzację i naciskasz przycisk A/C. Niby wszystko jest w porządku. Lampka na przycisku, bądź na wyświetlaczu panelu klimatyzacji, zapala się. Powietrze z kratek wentylacyjnych swobodnie wypływa. Koła nawijają kolejne kilometry. A TY czujesz, że czegoś tutaj zabrakło. No właśnie, zabrakło najważniejszego. Chłodzenia! Z Twojego punktu widzenia, wszystko powinno być ok. Wymagane warunki zostały spełnione. Silnik uruchomiony, przycisk włączony, temperatura ustawiona na minimum, na zewnątrz mocno plusowo, a chłodzenia brak. Jaki z tego wyciągasz wniosek? Klimatyzacja działa, tylko nie chłodzi. W tej sytuacji może pojawić się myśl w Twojej głowie, że klimatyzacja była nabijana, przykładowo, miesiąc, pół roku temu, albo rok i wystarczy ją tylko nabić. Przeczytaj o częstym nabijaniu. Możesz równie dobrze pomyśleć, że skończył się gaz i także wystarczy tylko ją “nabić”. Przeczytaj również o kończącym się gazie.

Jednak chcielibyśmy uświadomić Ciebie, że jeżeli nie odczuwasz chłodzenia z kratek wentylacyjnych, to prawie na pewno, klimatyzacja nie działa. Prawie na pewno, bowiem może być też taka sytuacja, że faktycznie klimatyzacja jednak działa, a brak chłodnego powietrza z kratek, spowodowany jest usterką układu wentylacyjnego. W każdym z tych przypadków należałoby wykonać diagnostykę i ustalić co jest problemem.

Dlatego w ogóle nie jesteśmy zaskoczeni stwierdzeniami, że klimatyzacja działa, tylko nie chłodzi. Zapewne, gdyby sprawa dotyczyła, dajmy na to, tematów związanych z IT, bądź budową statków, nauczania jakiegoś przedmiotu, wypieku chleba, kanałowego leczenia zębów i coś by nie zadziałało, to na sto, a nawet na tysiąć procent, sami byśmy pomyśleli jak TY. Po prostu się na tym nie znamy i nie musimy. Od tego są inni fachowcy, z usług których być może przyjdzie nam kiedyś skorzystać. My znamy się na klimatyzacji, i jesteśmy w stanie pomóc i rowiązać Twój problem.